חדשות ואירועים

מפגש לזכרו של מיכאל גל, מנהלו הראשון של בית הספר, במלאת עשור למותו

מיכאל גל (2006-1932), זוכה פרס החינוך, הנהיג והוביל כמה ממיזמי החינוך המורכבים בישראל

​במפגש, שנערך ב-12 בדצמבר, במלאת עשור לפטירתו של מיכאל גל, מנהלו הראשון של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, התכנסו חברי סגל מבית הספר, מנכ"ל קרן מנדל-ישראל, משה ויגדור, ועמיתים לספר על מנהיגותו החינוכית של מיכאל. חבריו סיפרו על חוויותיהם האישיות מהיכרותם עמו, על זיכרונותיהם האישיים הקשורים בו ועל תכונותיו הבולטות: צניעות, אהבת אדם, הקפדה רבה על פרטים. "הוא היה איש עשייה, שעודד את תלמידיו 'להכניס את הידיים עד גובה המרפק אל תוך הביוב של מערכת החינוך, ולפתוח את הסתימות'", אמר דני בר גיורא, מנהלו הנוכחי של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.

"מיכאל פנה לכל אדם מתוך העוצמה הפנימית שלו, וידע לזהות ולעורר את העוצמה הפנימית אצל בן שיחו", סיפר מיקי נבו, חבר סגל מכון מנדל למנהיגות, שאף הקים בשנת 2008 את המכינה הקדם-צבאית "מכינת גל" על שמו של מיכאל גל. "הוא היה נוכח בחיים של כולנו כמורה רב-עוצמה", אמר.​

מנכ"ל קרן מנדל, משה ויגדור, סיפר על המפגש עמו בתקופה שבה כיהן כמנכ"ל האוניברסיטה העברית  ומיכאל היה חבר הוועד המנהל של האוניברסיטה; פרופ' עמי וולנסקי סיפר על המפגש עמו במשרד החינוך; ד"ר חיים רובינשטיין מיחידת בוגרי מנדל סיפר על תקופת העמיתות, וכולם דיברו על מידת הרצינות, המחויבות והרצון לשנות את פני החינוך בישראל, וכל זאת בצניעות עמוקה. שמעון אדלר, חבר סגל בית הספר,  הקרין סרט שערכו עמיתיו למחזור א' בבית הספר, ובו מיכאל מגייס את העמיתים לפתרון סוגיה חינוכית מורכבת באילת – פתרון המבטא את גישתו הייחודית של מיכאל להולכת שינוי. 

רותי להבי, חברת סגל בבית הספר ודיקנית שנה ב', סיפרה על הליווי הצמוד שהעניק לה בעשייתה המקצועית גם אחרי הלימודים. בסיום דבריה קראה את שירו של דן פגיס:

שיחה

א​רבעה שוחחו על האורן.
אחד הגדיר אותו לפי הסוג, המין והזן.
אחד עמד על מגרעותיו בתעשיית הקרשים.
אחד ציטט שירים על אורנים בכל מיני שפות.
אחד הכה שורש, הושיט ענפים ורשרש.

 ​

"​עבורי", אמרה רותי, "מיכאל היה הרביעי, משום שמיעט לדבר על דברים והרבה לעשותם".

מיכאל גל נולד במינכן, עלה לישראל בגיל שנה וגדל בקיבוץ יגור. הוא הקים את אגף הנוער במשרד החינוך ועמד בראשו שבע שנים. לאחר לימודי תואר שני באוניברסיטת הרווארד הקים את פרויקט מקא"מ (מרכז לקידום אוכלוסיות מיוחדות - "נערי רפול") וניהל אותו. אחר כך מונה לסגן קצין חינוך ראשי. בשנת 1985, בהיותו מנהל אגף החינוך בעיריית ירושלים, הקים את מנח"י בשיתוף עם מנכ"ל משרד החינוך דאז שמשון שושני. ראש העיר דאז, טדי קולק, מינה אותו ב-1990 למנכ"ל העירייה. את בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית ניהל בשנים 1997-1992.​

​ 

מיכאל גל