בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית

על בית הספר

​משימתו של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית היא להעשיר את מערכת החינוך בישראל במנהיגים מונחי חזון, שיש להם השאיפה, המחויבות וחוכמת המעשה הדרושים כדי לשפר את החברה בישראל.

בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית נוסד בשנת 1991 כמיזם משותף עם משרד החינוך. הלימודים בבית הספר נמשכים שנתיים בהיקף מלא והעמיתים מקבלים במהלכם מלגת קיום. בוגרי התוכנית ממלאים תפקידי מפתח בשדה החינוך. בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית נוסד בירושלים בשנת 1991 כמיזם משותף לקרן מנדל-ישראל ולמשרד החינוך. המחזור הראשון של בית הספר נפתח ב-1992. עד היום סיימו את התוכנית כ-470 עמיתים ועמיתות, שהשתלבו בתפקידי מפתח במערכת החינוך, במשרד החינוך ובמחלקות חינוך בשלטון המקומי, בבתי ספר, בארגונים חינוכיים וחברתיים שונים, ועוד.

​מדי שנה מתקבלים לתוכנית כעשרים עמיתים ועמיתות בעלי יכולת ניהולית, כישורים אינטלקטואליים גבוהים ומחויבות להוביל שינוי למען שיפור המציאות החברתית והחינוכית בישראל. העמיתים מגיעים מכל רחבי הארץ, ממגוון קבוצות האוכלוסייה ומרקעים אקדמיים ומקצועיים שונים, וכולם מכוונים לעשייה משמעותית בתחום החינוך בישראל.


לאורך שנתיים מקבלים העמיתים מלגת קיום חודשית המאפשרת להם להקדיש את כל זמנם ומרצם לתהליך הלימודי. תהליך זה כולל בירור זהות אישית ומקצועית, העמקה בלימוד עיוני, חשיפה לתחומי דעת חדשים, הבנת מורכבותו של שדה החינוך, תכנון המעשה החינוכי שברצונם לקדם ויצירת קשרים בינאישיים מקצועיים משמעותיים. את תפיסת ההכשרה של בית הספר גיבשו פרופ' שלמה (סימור) פוקס ז"ל​​​ וצוות ההקמה והיא מתוארת בנאום​ שנשא פרופ' פוקס בטקס פתיחת שנת הלימודים הראשונה של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.

על תהליך הלמידה

בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית מציע תוכנית לימודים ייחודית בתחום טיפוח המנהיגות, המבקשת להרחיב ולהעמיק את הידע ואת היכולת של העמיתים לתרום לשדה החינוך בישראל. המרחב החינוכי בבית הס​פר מתאפיין בריבוי שדות ידע מקצועיים ותיאורטיים, ובהכלה של שונות תרבותית. מרחב זה מאפשר לעמיתים להתוודע למציאות החברתית מרובת התרבויות והזהויות לעומקה, להכיר זוויות מבט ותחומי ידע שונים, לנוע ביניהם בחופשיות ולהתבונן דרכם במצבים מורכבים. בית הספר רואה בריבוי זה משאב הכרחי ללמידה ולגיבוש זהות אישית-מקצועית אוטונומית, מודעת וביקורתית ולהבהרת החזון החינוכי. תהליכי למידה אלו מתאפשרים בזכות הרכב קבוצת העמיתים בבית הספר, הרכב חברי הסגל, מבנה תוכנית הלימודים, תוכני יחידות הלימוד ואופי תוצרי הלמידה. 

על תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים מורכבת מכמה רכיבי יסוד קבועים, ומחלק נרחב הנבנה ומתגבש לאורך שנות הלימוד לפי מידותיו, צרכיו ונטיותיו של כל אחד מהעמיתים. היקף התוכנית, התכנים והאופי הייחודי של התוכנית מאפשרים לעמיתים לקיים תהליך בירור מעמיק של השקפת עולמם וזהותם האישית-מקצועית, להבהיר לעצמם את המטרות החינוכיות שהם מעוניינים להשיג, על מורכבותן, ולתרגם רעיונות אלו לתוכנית פעולה.

עוד על תוכנית הלימודים >>​ 

על המלמדים

חברי הסגל של בית הספר מגיעים ממגוון רחב של שדות ידע ופעולה, מהעולם האקדמי ומעולם המעשה. הרכב הסגל, המחויבות והפתיחות האינטלקטואלית שלו ומחויבותו לתהליך הלמידה של העמיתים יוצרים סביבת למידה המפתחת את יכולתם של העמיתים לנוע בין תיאוריה למעשה ובין מרחבי ידע שונים.

על המשך דרכם של הבוגרים

בסיום התוכנית שבים העמיתים לשדה העשייה, וכאמור, מרביתם משתלבים בעמדות מפתח במערכת החינוך ובשירות הציבורי. בתהליך ההשמה של העמיתים בית הספר מסייע בבחינת כיווני פעולה שיאפשרו תרומה מרבית של כל עמית ועמיתה לחברה בישראל.

בסיום התוכנית הקשר בין הבוגרים לבין בית הספר נשמר ומשמש בסיס ללמידה עצמאית ורשתית ולשותפויות עתידיות. 

אודות קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל-ישראל

"מפעלנו הפילנתרופי מתאפיין במחויבותנו להשקיע באנשים שיש להם הרוח, הכוח והשאיפה לשנות את העולם" ​- ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל

ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל הקימו את קרן מנדל ב-1953 בעיר הולדתם קליבלנד, במדינת אוהיו. פעילות הקרן מבוססת על האמונה שמנהיגים מעולים, המונחים על-ידי רעיונות גדולים, הם המפתח לשיפור פני החברה ואיכות החיים של בני אדם בכל רחבי העולם. 

ייעודה של קרן מנדל לתרום לחיזוקן של  חברות צודקות, סובלניות, מיטיבות ודמוקרטיות בארצות הברית ובישראל, ולשפר את איכות החיים בשתי המדינות.

קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל מתמקדת בתחומים אלו: פיתוח מנהיגות, ניהול מוסדות ללא-כוונת-רווח, מדעי הרוח, החיים היהודיים ומעורבות עירונית.
קראו עוד​ >>​​