סגל, צוות וסגל אורח

מנהל

דני בר גיורא

מנהל, בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית

לדני בר גיורא תואר ראשון ותואר שני במתמטיקה ובמדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית בירושלים. דני עבר לתחום החינוך מתחום ההיי-טק: במשך כמה שנים שילב עבודה בתור יועץ בחברת היי-טק עם עבודה כמורה למתמטיקה ומחשבים בתיכון שליד האוניברסיטה ובבית אריאל - מעון לנערות במצוקה בירושלים ואז עבר לעבוד כמנהל פרויקט בינלאומי באותה חברה. הוא ניהל במשך עשור את בית הספר התיכון לאמנויות בירושלים על שם צ'ארלס א. סמית, שם זכה בפרס החינוך המוסדי של עיריית ירושלים. אחר כך התמנה לראש המטה ליישום רפורמת "אופק חדש" במטה משרד החינוך. לאחר סיום תפקיד זה מונה דני לתפקיד מנהל מנח"י (המינהלה המשותפת לחינוך בירושלים). דני הוא בוגר מחזור ד' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


סגל

ד"ר אימן אגבאריה

חבר סגל

ד״ר אימן אגבאריה הוא חוקר, משורר, מחזאי ופעיל חברתי. הוא מכהן כמרצה בכיר בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך באוניברסיטת חיפה. בשנת 2016 שימש חוקר אורח במרכז לחקר החינוך האסלאמי במכון לחינוך באוניברסיטת לונדון ובמוסד ללימודי אסלאם באוניברסיטת וינה. הוא השלים שני תארים שניים: תואר בפיתוח בינלאומי ושינוי חברתי מאוניברסיטת קלארק בארה"ב ותואר בקרימינולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נוסף על כך לאימן תואר שלישי כפול מהאוניברסיטה של מדינת פנסילבניה בלימודי מדיניות ותאוריה בחינוך ובלימודי חינוך בינלאומי והשוואתי. את לימודי הפוסט-דוקטורט השלים באוניברסיטת קיימברידג׳ בבריטניה. תחומי התמחותו הם סוגיות של מדיניות ופדגוגיה בחינוך לאזרחות, בחינוך אסלאמי ובהכשרת מורים בקרב מיעוטים דתיים ואתניים. בעבר מילא תפקידים בכירים בחברה למתנ"סים, בארגון שתי"ל, במכללה האקדמית בית ברל, בוועדת המעקב לענייני חינוך ערבי ובמרכז דיראסאת למשפט ומדיניות. שיריו הופיעו באנתולוגיות רבות ובשפות שונות, וארבעה מחזות שלו הועלו על הבמה. אימן מרצה בבית הספר בתחומי החינוך והפילוסופיה.


ד"ר ליה אטינגר

חברת סגל

ד"ר ליה אטינגר היא מנהלת אקדמית במרכז השל לקיימות ועמיתה בכירה במכון שחרית לפוליטיקה חדשה. כמו כן היא מלמדת קיימות באוניברסיטת תל אביב. לליה תואר דוקטור בביולוגיה מהאוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלה ומחקר הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ברקלי ובאוניברסיטה העברית עסקו באבולוציה ובפילוסופיה של הביולוגיה. את נושא הקיימות החלה ליה ללמוד ולחקור באופן אוטודידקטי לפני כשלושים שנה, ומאז היא עוסקת בהנגשת הידע ובחיבורים שבין מדע, חברה, כלכלה ותרבות. ליה היא בוגרת מחזור ג' בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית אחראית ליה על תחום לימודי הבחירה וההעשרה.


ד"ר יהודה בן-דור

חבר סגל

​ד"ר יהודה בן-דור שימש כעו"ד באגודה לזכויות האזרח בישראל, לימד ב"אלול" – מרכז ללימודי יהדות, והיה בין מייסדי מרכז "יסודות" ללימודי יהדות ודמוקרטיה ואף לימד בו. תחום העניין העיקרי שלו הוא מסורות תרבותיות ופלורליזם: היחס בין זהות למסורת תרבותית; תנאי החניכה למסורת תרבותית; ואפיון הקושי, האתגר והפוטנציאל שבמפגש בין מסורות תרבותיות – זאת מתוך עיון ביחסים הפנימיים שבין שפה, משמעות ואורחות חיים, ובהתבסס על טקסטים מהפילוסופיה המערבית, מהמחשבה היהודית ומהספרות. יהודה הוא דיקן שנה א' בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, הוא אחראי על תחום לימודי הרוח והיהדות, ומלמד פילוסופיה ומחשבת ישראל.


ד"ר צבי בקרמן

חבר סגל

ד"ר צבי בקרמן מלמד אנתרופולוגיה של החינוך בבית הספר לחינוך ובמרכז מלטון לחינוך יהודי באוניברסיטה העברית בירושלים. תחומי העניין העיקריים שלו כוללים לימודי זהות תרבותית, אתנית ולאומית, ובכלל זה תהליכי זהות ומשא ומתן במהלך מפגשים בין-תרבותיים ובסביבות לימוד פורמליות ובלתי-פורמליות. עוד הוא עוסק באופנים שבהם רעיונות ומושגים כמו תרבות וזהות, מצטלבים עם נושאים של צדק חברתי, חינוך בין-תרבותי, חינוך לשלום וחינוך לאזרחות. בתמיכת קרנות פורד, ספנסר וברנרד ואן-ליר הוא מנהל מאז 1999 מחקר אתנוגרפי ארוך טווח בבתי ספר מעורבים/דו-לשוניים פלסטיניים-יהודיים בישראל. הוא פרסם מאמרים אקדמיים רבים בתחומי מחקר אלו, ובין ספריו: Teaching Contested Narratives Identity, Memory and Reconciliation in Peace Education and Beyond Cambridge University Press (2012), The International Handbook of Migration, Minorities and Education Understanding Cultural and Social Differences in Processes of Learning Springer (2014), and The Promise of Integrated Multicultural and Bilingual Education Oxford University Press (2016). צבי מרצה בבית הספר בתחום החינוך.


פרופ' מוטי גולני

חבר סגל

פרופ' מוטי גולני הוא פרופסור מן המניין, היסטוריון וראש המכון לחקר הציונות וישראל ע"ש וייצמן באוניברסיטת תל אביב. עיקר עניינו המחקרי בשאלות של מוסר, זיכרון, פוליטיקה ומלחמה בהיסטוריה של היישוב ושל מדינת ישראל. הוא עוסק גם בתקופת המנדט בפרספקטיבה של הקשר הציוני-בריטי, ואף עומד בראש הפורום הישראלי של חוקרי המנדט. מספריו: "תהיה מלחמה בקיץ, על הדרך למלחמת סיני, 1956" (1997); "ציון בציונות, התנועה הציונית, ישראל וירושלים" (2000); "מלחמות לא קורות מעצמן, על זיכרון, כוח ובחירה" (2002); "ימים אחרונים, המנדט, פינוי ומלחמה" (2009); "הנציב האחרון, הגנרל סר אלן גורדון קאנינגהם" (2011); "עצמאות ונכבה, עם עאדל מאנע, שני נרטיבים של 1948" (2011); (2013) "Palestine Between Politics and Terror, 1945-1947"; הוא כתב יחד עם פרופ' יהודה ריינהרץ את הביוגרפיה של חיים וייצמן בשנים 1952-1922 (הספר יראה אור השנה, 2019). בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית מוטי מרצה בתחום החברה הישראלית כלימודי הקשר למנהיגות חינוכית, ואחראי על הפיתוח הפדגוגי של תחום זה, יחד עם ד"ר דניאל מרום.


פרופ' אריאל הירשפלד

חבר סגל

פרופ' אריאל הירשפלד הוא חוקר ומבקר תרבות. הוא פרופסור מן המניין בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית, ובה למד מוזיקולוגיה וספרות עברית. בשנים 2012-2008 כיהן כראש החוג לספרות עברית. במשך עשרים וחמש שנה היה גם מורה בבי"ס תיכון בירושלים. אריאל מפרסם מסות ומאמרים בארץ ובעולם, ובמשך שנים כתב טור שבועי במוסף "הארץ". בין ספריו: "אתן היודעות – שיח האהבה באופרות של מוצרט" (1994), "רשימות על מקום" (2000), "אל אחרון האלים – מסה על מזרקות רומא" (2003), "רישומים של התגלות" (2006), "כינור ערוך – לשון הרגש בשירת ח"נ ביאליק" (2011), "לקרוא את ש"י עגנון" (2011).​ אריאל מרצה בבית הספר בתחום לימודי הרוח והיהדות.


פרופ' משה הלברטל

חבר סגל

פרופ' הלברטל הוא פרופסור למחשבת ישראל ולפילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים ופרופ' למשפטים באוניברסיטת ניו יורק ובמרכז הבינתחומי בהרצליה. הוא מחברם של הספרים Idolatry (בשיתוף עם אבישי מרגלית) ו-People of the Book: Canon, Meaning and Authority, שניהם בהוצאת אוניברסיטת הרוורד. כמו כן הוא מחברם של הספרים "מהפכות פרשניות בהתהוותן" ו-"בין תורה לחכמה: ר' מנחם המאירי ובעלי ההלכה המיימונים בפרובנס", שניהם יצאו לאור בעברית בהוצאת מאגנס. ספרו "על דרך האמת: הרמב"ן ויצירתה של מסורת" יצא לאור בהוצאת כתר ומכון הרטמן. ספריו Concealment and Revelation, ו-On Sacrifice יצאו לאור בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון ב-2012, וספרו האחרון Maimonides Life and Thought יצא אף הוא לאור בהוצאת פרינסטון ב 2014. משה הוא זוכה פרס ברונו של קרן רוטשילד וחבר האקדמיה הלאומית למדעים של מדינת ישראל. משה מרצה בבית הספר בתחום לימודי הרוח והיהדות.


פרופ' עמי וולנסקי

חבר סגל

פרופ' עמי וולנסקי הוא פרופ' לחינוך. לאורך השנים שילב בין פעילות אקדמית לבין פעילות במגוון תפקידים בשדה החינוך. הוא חבר סגל ההוראה של בית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב. בין הספרים שפרסם "אקדמיה בסביבה משתנה - מדיניות ההשכלה הגבוהה של ישראל 1952-2004" ו-The Pendulum Syndrome בנושא של מרכוז וביזור במדיניות החינוך באנגליה ובווילס. עמי כיהן כמדען הראשי של משרד החינוך בשנים 2016-2013. במסגרת תפקידו יזם שורה של מחקרים אשר נועדו לקדם את מדיניות החינוך, ובהם מחקר השוואתי בתחום רפורמות למידה במאה העשרים ואחת בין שבע מדינות; מחקר ופיתוח מדיניות שפות זרות; מו"פ בתחום השפה העברית ואחר בתחום השפה הערבית; מיזם מחקרי ארוך טווח עם הקרן הלאומית למדעים, מחקרים בתחום ההוראה ועוד. עמי היה יועץ להשכלה גבוהה לארבעה שרי חינוך. במסגרת תפקידו היה פעיל ומעורב בייזום תוכנית האב למכללות אקדמיות, תוך שיתוף פעולה הדוק עם מל"ג ועם ות"ת. כמו כן היה ראש אגף תכנון במשרד החינוך. במסגרת תפקיד זה פעל לעיצוב מדיניות החינוך: ייזום המעבר של בתי הספר לניהול עצמי, תוכניות להעלאת שיעור הזכאות לתעודת בגרות ועוד. ​​עמי מרצה בבית הספר בתחום לימודי החינוך.


פרופ' ענת זוהר

חברת סגל

פרופ' ענת זוהר היא פרופסורית מן המניין בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית. בשנים 2009-2006 שימשה כיו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך. בתפקיד זה הובילה תהליך של שינוי חינוכי במערכת החינוך בישראל, שעיקרו הטמעה של חינוך לחשיבה ולהבנה במקצועות הלימוד השונים ("אופק פדגוגי"). תחומי ההתמחות האקדמיים שלה הם: הוראת המדעים, למידה והוראה, פיתוח חשיבה של תלמידים, מטה-קוגניציה, פיתוח מקצועי של מורי​ם בהקשר של הוראת חשיבה, מגדר והוראת המדעים, מגדר וחינוך מחוננים, גישור על הפער בין מדיניו​ת חינוכית לשינויים בהוראה ולמידה, ודרכים להטמעת פרויקטים חינוכיים בתחום פיתוח החשיבה בראייה מערכתית. ענת מרצה בבית הספר בתחום לימודי החינוך. לאתר האינטרנט של פרופ' ענת זוהר >>


ד"ר גילי (מבצרי) זיוון

חברת סגל

ד"ר גילי (מבצרי) זיוון עוסקת שנים רבות בחינוך, בהוראת מקרא, בתלמוד, במדרש ובמחשבה יהודית. בשנים 2008-2001 ניהלה את "מרכז יעקב הרצוג ללימודי יהדות" בעין צורים. בשנים אלו הקימה, יחד עם שותפיה לדרך, את המכינה הקדם-צבאית לבנות דתיות "צהלי" ואת תוכנית "אופק" לזהות יהודית לסטודנטים דוברי רוסית. גילי היא פעילה חברתית בתחומים של דו-קיום יהודי-ערבי, ופעילה למען שיתופן של נשים בטקסי חיים, לימוד תורה והנהגה. היא שימשה כחברת ועד "קולך" (תנועת נשים דתיות פמניסטיות), וחברת מזכירות "עוז ושלום" (תנועת השמאל הדתית בישראל). גילי פרסמה מאמרים רבים בנושאי אמונה בעידן של ספקות, דת ופלורליזם, אמונה נוכח שכול, ציונות דתית, דת ומגדר ועוד. בשנת 2005 יצא ספרה "דת ללא אשליה", שהוא עיבוד לעבודת הדוקטורט שלה. לאחרונה היא מתמקדת בעיקר בחקר זרמים בציונות הדתית. כיום גילי היא חברת סגל אורח בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים ובמרכז מנדל למנהיגות בנגב. כמו כן היא מנחה בתי מדרש ומרצה במסגרות שונות. היא חברת קיבוץ סעד, ובו פועלת למען שיתוף נשים במרחב הדתי ומרכזת בהתנדבות את פעילות קבוצת "רוקמות" בשדרות. בשעות הפנאי היא מציירת, והציגה עד כה בשמונה תערוכות יחיד. בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית גילי מרצה בתחום לימודי הרוח והיהדות.


ד"ר רעיה יואלי

חברת סגל

לד"ר רעיה יואלי תואר דוקטור בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. רעיה היא מחברת הספר "לשם שינוי – על שינוי בקריירה ומציאת ייעוד ומשמעות", ומתמחה בגישה הנרטיבית ככלי לפיתוח זהות מקצועית והובלת שינוי. היא בעלת ניסיון רב שנים בתחומי הייעוץ ופיתוח המנהיגות, ועוסקת בהדרכה ובייעוץ אישי למנהלים בארגונים ציבוריים, קהילתיים וחינוכיים בקידום הארגון ובצמיחתו של הפרט. כמו כן היא מפתחת ומנחה תוכניות הכשרה בתחומי ניהול ומנהיגות, מיומנויות הדרכה והנחיה. רעיה הרצתה באוניברסיטה העברית בירושלים ובבית הספר לחינוך ע"ש סימור פוקס בתחומים של חזון ארגוני ופיתוח מנהיגות, וכיהנה כראש התוכנית להכשרת מנהלים במכללה לחינוך ע"ש דוד ילין. בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית רעיה אחראית על תחום ההנחיה האישית ופיתוחו על הדרכת המנחים האישיים, וכן על ליווי העמיתים במעבר משלב הלימודים חזרה לעולם המעשה. כמו כן, רעיה מרצה בבית הספר ובתוכנית מנדל למנהיגות אקדמית.


​פרופ' יונתן כהן

חבר סגל

​פרופ' יונתן כהן הוא מנהל מרכז מלטון לחינוך יהודי באוניברסיטה העברית. הוא בעל תואר דוקטור במחשבת ישראל וחינוך, ותחומי המחקר העיקריים שלו הם פילוסופיה של החינוך היהודי ותיאוריות בתכנון לימודים. בעבר היה ראש החוג לחינוך וראש בית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית, והוא מחבר הספר "תבונה ותמורה: פנים בחקר הפילוסופיה היהודית ותולדותיה" בהוצאת מוסד ביאליק. יונתן הוא בוגר תוכנית עמיתי ירושלים, ובימים אלו הוא עורך ומקדים מבוא לאנתולוגיה של הכתבים החינוכיים של פרופ' שלמה פוקס. יונתן מרצה בבית הספר בתחום לימודי החינוך.


ד"ר רותי להבי

חברת סגל

​ד"ר רותי להבי מרצה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין, ובמסגרתה גם מלמדת במכון כרם להכשרת מורים. בעבר עמדה בראש התוכנית להכשרת מנהלים שהתקיימה במכללה. היא הקימה את בית הספר קשת בירושלים וניהלה אותו במשך 12 שנים. לפני כן ניהלה את בית הספר התיכון הניסויי בירושלים. לרותי תואר שני בהיסטוריה כללית מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר דוקטור מהמחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן. את תעודת ההוראה בהיסטוריה ובתנ"ך רכשה במכון כרם בירושלים. רותי בוגרת מחזור א' בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית רותי אחראית על תהליך המיון ועל תחום לימודי החינוך ופיתוחו, במסגרתו היא גם מרצה.


ד"ר דניאל מרום

פיתוח דרכי הוראה ותכניות לימוד

ד"ר דניאל מרום מוביל את הפיתוח של תכני לימוד ודרכי הוראה בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. כחבר בקבוצת המייסדים של יוזמות קרן מנדל בישראל תרם לניסוח, לעיצוב וליישום של יסודות בגישת ההכשרה הייחודית של בית הספר. כיום הוא מוביל פעילויות פיתוח במטלה המסכמת, בלימוד הפילוסופיה ככלי עבודה במנהיגות חינוכית, בשימוש אפקטיבי במחקר בעיצוב יוזמות מנהיגות ובישומן הלכה למעשה. פעילות זו כוללת גם מתמקדות בסדנאות העמיתים, בגישת בית הספר ללימודי ישראל, ובלימוד חקר יוזמות חדשנות של בוגרי מנדל. מחקריו וכתיבתו מתמקדים כיום בהכשרת מנהיגות חינוכית במקצועות לקידום האנוש – בייחוד רפואה, פסיכולוגיה, תמיכה רוחנית, עבודה סוציאלית ומשפטים. הוא גם חקר את רעיונותיהם החינוכיים של הוגי דעות ישראלים ויהודים ופיתח הדגמות קוריקולריות לחינוך הישראלי והיהודי במגוון הקשרים, מגן הילדים ועד להשכלה הגבוהה.


מיקי נבו

חבר סגל

מיקי נבו, איש חינוך ויזם חברתי, מנהל את מרכז מנדל למנהיגות בצפון מאוגוסט 2020. לפני כן היה מנהל תוכנית מנדל למנהיגות נוער במכון מנדל למנהיגות במשך חמש שנים. מיקי הוא בעל ניסיון עשיר של כעשרים וחמש שנות יזמות וניהול בשדה החינוך והחברה. הוא ניהל את בית הספר העל-יסודי משגב , הקים וניהל את פעילות החינוך של ארגון IVN ביישובי הפריפריה החברתית בצפון הארץ, הקים וניהל את מרכז מעשה, הפועל לקידום מוֹבּיליוּת חברתית-כלכלית באמצעות מסגרות התנדבות לצעירים מן הפריפריה החברתית בישראל, כיהן כסמנכ"ל בכיר למחקר ופיתוח בקרן רש"י והקים וניהל את ארגון "לחיות יחד". על פעילות מרכז מעשה זכה מיקי בפרס כנס שדרות, בפרס יושב ראש הכנסת לאיכות חיים ובתואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב. השכלתו האקדמית של מיקי כוללת תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני בנוירוביולוגיה – שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מיקי הוא בוגר מחזור ד' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


יונינה פלורסהיים

חברת סגל

ליונינה פלורסהיים תואר שני בהיסטוריה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. היא ניהלה את המרכז להוראת מדעי היהדות במכון למדעי היהדות באוניברסיטה העברית, לימדה היסטוריה בבתי ספר תיכוניים, ובמשך עשרים שנה לימדה במכון "כרם", בעיקר בתחום הכשרת מורים להיסטוריה. היא אף חיברה ספר לימוד בהיסטוריה שיצא בהוצאת מרכז זלמן שזר ב-2008 – "תולדות ארצות הברית: חזון, משברים וצמיחה". בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית יונינה אחראית על כמה תוכניות הכשרה של עמיתי בית הספר, תוכניות שבהן מתקיימת למידה מפרקטיקה תוך מגע הדוק עם העשייה בשדה: סיורי למידה, קורס לימודי הוראה למוסבים ומסלול הסטאז'.


ד"ר רות קלדרון

חברת סגל

​ד"ר רות קלדרון היא אשת חינוך וחוקרת תלמוד הפועלת לקידום תרבות עברית ישראלית ויהודית, לטיפוח לומדי תורה בעולם החילוני, ולעיצוב מרחב ציבורי הומניסטי ליברלי ועשיר בתרבות. שירתה כחברת כנסת וסגנית יו"ר הכנסת ה-19 מטעם מפלגת "יש עתיד". ייסדה את בית מדרש "אלול" בירושלים ואת "עלמא – בית לתרבות עברית" בתל אביב. כמו כן שימשה ראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית. על פועלה זכתה בפרס "אבי-חי", בפרס רוטברג בחינוך יהודי ובתוארי דוקטור לשם כבוד מאונ' ברנדייס, מבית המדרש לרבנים JTS בניו יורק, מבית המדרש של התנועה ליהדות מתחדשת בפילדלפיה ומהמכללה העברית בבוסטון. ספריה: "השוק. הבית. הלב"; ו"אלפא ביתא תלמודי" מציעים קריאה אישית באגדות התלמוד. ספרי הילדים "סיפור על גשם" ו"הנסיכה והאבן" מציעים עיבוד של אגדות תלמודיות וחסידיות לילדים. בעלת תואר מוסמך ותואר דוקטור מהחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים. בוגרת מחזור א' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


​ד"ר נטע שר-הדר

חברת סגל

ד"ר שר-הדר היא מרצה בתחום המינהל והמדיניות הציבורית ואחראית על תחום לימוד זה בבית הספר. במקביל היא אחראית על תהליכי ההערכה בבית הספר, ועל אתר האינטרא-נט התומך בלמידה בבית הספר. תחומי ההוראה והמחקר שלה עוסקים ביישום מדיניות, בכשלי מדיניות, בניתוח מדיניות, ברפורמות במערכות ציבוריות ובביקורת הציבורית. בבית הספר היא גם חוקרת שותפה של המפגש בין תיאוריה למעשה במדיניות ציבורית. נטע מנהלת אקדמית שותפה של מחקר על משילות משולבת במרכז לצדק חברתי ודמוקרטיה ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים, וחברת סגל במחלקה למינהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר.


סגל אורח, מנחים ויועצים

פרופ' סם ויינברג

חבר סגל אורח

פרופ' סם ויינברג הוא פרופסור לחינוך ולהיסטוריה באוניברסיטת סטנפורד. הוא עומד בראש תוכנית הדוקטורט להוראת היסטוריה של האוניברסיטה, ונמנה עם החוקרים המובילים בעולם העוסקים בסוגיות של למידת היסטוריה והוראתה. בשנים 2010-2007 ייסד את מרכז המידע להוראת ההיסטוריה הלאומית מטעם משרד החינוך האמריקני ועמד בראשו. מחקריו נוגעים לתפר שבין שלושה תחומים: היסטוריה, מדעי הקוגניציה וחינוך. פרופ' ויינברג הוא מחבר הספר "חשיבה היסטורית: קווים לעתיד לימודי העבר". ב-2007 הוענק לו פרס "ויליאם גילברט" מטעם האגודה ההיסטורית האמריקנית, וב-2008 פרס "ג'יימס הארווי רובינסון" עבור המחקר החשוב ביותר על הוראת ההיסטוריה. בשנים 2015-2014 שימש פרופ' ויינברג יושב ראש ועדת הביקורת מטעם המועצה להשכלה גבוהה, אשר חקרה את יעילותן של שמונה המחלקות והפקולטות האוניברסיטאיות לחינוך בישראל.


ד"ר דפנה מיתר

חברת סגל אורח

ד״ר דפנה מיתר היא אונקולוגית ילדים ומומחית ברפואה פליאטיבית. היא מטפלת ומלווה באופן הוליסטי מטופלים ובני משפחותיהם בעת התמודדות עם מחלות מורכבות ומצבים מאיימי-חיים, וממקימי תחום הליווי הרוחני בארץ. דפנה מרצה לצוותי רפואה וחינוך בנושאים של התמודדות פרטנית ומשפחתית עם מחלות קשות וליווי מטופלים בסוף החיים. ספרה ״מלח על השפתיים״, המיועד לילדים, דן בנושא הכאוב של אחים לילדים חולים וספרה ״על סף החיים״ מציג דרך פרוזה את משנתה בשאלה מה הוא ריפוי. עד לפני שנתיים הובילה דפנה את פעילות החוג לחינוך רפואי באוניברסיטת תל אביב. הנושאים החינוכיים שבהם התרכזה היו מיומנויות בין-אישיות ותקשורת, פיתוח זהות מקצועית אישית, פרופסיונליזם, מודעות עצמית ורפלקסיה, מיומנויות בין-תרבותיות וקשרי רפואה-קהילה. בשנים האחרונות דפנה עוסקת בהכשרה ובלווי של מנהיגות בחינוך רפואי ומייעצת למיזמים שמטרתם לקדם את החינוך הרפואי בארץ ולשפר את איכות העשייה הרפואית המשתמעת מחינוך מיטבי.


ד"ר יובל עברי

חבר סגל אורח

ד"ר יובל עברי הוא סוציולוג וחוקר תרבות המתמקד בהיסטוריה אינטלקטואלית-פוליטית בארץ ישראל/פלסטין במפנה המאה העשרים. הוא למד מדע המדינה ולימודי תרבות באוניברסיטה העברית וסיים את לימודי הדוקטורט באוניברסיטת תל אביב בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. שנים רבות עסק בפעילות חברתית-חינוכית במסגרות שונות. יובל היה עמית פוסט-דוקטורט במכון ללימודים מתקדמים בברלין (2014-2013), חוקר אורח באוניברסיטת קיימברידג' (2012-2010), עמית מחקר במכון ון-ליר (2010-2005), בשנים 2018-2016 היה עמית פוסט-דוקטורט בבית הספר ללימודי אפריקה והמזרח באוניברסיטת לונדון [SOAS] ועמית מחקר במרכז כ"ץ ללימודי יהדות מתקדמים באוניברסיטת פנסילבניה (2018). יובל הוא בוגר מחזור י"ד של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, והיה מעורב בתקופה זו בהקמת תוכנית להעדפה מתקנת לסטודנטים מהפריפריה באוניברסיטה העברית. כיום הוא עמית לברהולם (Leverhulme) באוניברסיטת קינגס קולג' לונדון. בבית הספר מרצה יובל בתחום לימודי החברה הישראלית כהקשר למנהיגות חינוכית.


ד"ר עמיחי עמית

חבר סגל אורח

עמיחי חוקר וכותב בתחום האתיקה ומרצה במחלקה לפילוסופיה ובתוכנית הבינלאומית לתואר ראשון באוניברסיטת תל-אביב. מחקרו עוסק במגוון נושאים באתיקה, החל בשאלות הנוגעות לטיבם של ערכים והצדקות מוסריות, דרך סוגיות של משמעות בחיים, וכלה בתחומים יישומיים יותר, כגון אתיקה סביבתית. עמיחי הוא שותף-מייסד של שני מיזמים חינוכיים: הראשון, “משמע,” שואף לשלב את לימודי הפילוסופיה בקהילה דרך דיון בשאלות הרלוונטיות לחיי היומיום ותוך הנחיה בקבוצות קטנות. השני, “מעלות,” הוא עמותה חינוכית שמטרתה להרחיב ולהעמיק את הבנת משבר האקלים, על המורכבות ורב-המערכתיות שלו, בקרב הציבור הרחב. לעמיחי תואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב ותואר דוקטור מאוניברסיטת שיקאגו.


ד"ר איל שאול

חבר סגל אורח

ד"ר איל שאול עומד בראש מרכז "קשת" להתפתחות מקצועית, חדשנות ויזמות של המכללה האקדמית בית ברל. בעברו היה ראש תחום התפתחות ולמידה במכון "אבני ראשה", ובמסגרת זו הקים את תחום הפיתוח המקצועי למפקחי בתי ספר. לפני כן שימש כמפקח כולל של משרד החינוך על החינוך העל-יסודי בתל-אביב-יפו, שם הוביל את מדיניות משרד החינוך ומינהל החינוך של העיר. איל ניהל את קריית החינוך "אורט יד סינגאלובסקי" בתל אביב ואת בית הספר התיכון "גבעת גונן" בירושלים. לאיל תואר שני בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ותואר ראשון בתכנית רב-תחומית למצטיינים בפסיכולוגיה, אנתרופולוגיה וחינוך, שניהם מן האוניברסיטה העברית בירושלים. לאיל תואר דוקטור מבית הספר למנהל עסקים, אוניברסיטת הסורבון, פריז. איל הוא בוגר מחזור י"ד של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית איל אחראי על תחום ההנחיה האישית ופיתוחו ועל הדרכת המנחים האישיים, יחד עם ד"ר רעיה יואלי. כמו כן הוא משמש כמנחה אישי וכמנחה בסדנאות העמיתים.


פרופ' לי שולמן

חבר סגל אורח

פרופ' לי שולמן הוא נשיא אמריטוס של קרן קרנגי לקידום ההוראה, והיה פרופסור לחינוך ופרופסור של כבוד לפסיכולוגיה באוניברסיטת סטנפורד. כמו כן היה פרופסור לפסיכולוגיה חינוכית וחינוך רפואי באוניברסיטת מדינת מישיגן, והיה המנהל-השותף המייסד של המכון לחקר ההוראה באוניברסיטה זו. הוא הנשיא לשעבר של האגודה האמריקנית לחקר החינוך, חבר באקדמיה הלאומית לחינוך, וכיהן הן בתור סגן נשיא והן בתור נשיא של הארגון. ב-2002 נבחר לעמית באקדמיה האמריקנית לאמנויות ומדעים. שולמן חזר זה לא מכבר לאוניברסיטת סטנפורד, ושם הוא עוסק עם תלמידיו בחקר החינוך היהודי. מחקריו וכתיבתו עוסקים בחקר ההוראה ובחינוך מורים, צמיחת הידע בקרב לומדי ההוראה, הערכת ההוראה, חינוך רפואי, הפסיכולוגיה של הוראת המדעים, מתמטיקה ורפואה, הלוגיקה של מחקר חינוכי ואיכות ההוראה בהשכלה הגבוהה.


דלית שטאובר

חברת סגל אורח

דלית שטאובר היא אשת חינוך. היא שימשה כמנכ״לית משרד החינוך, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך, מ״מ מנהלת הטלוויזיה החינוכית, מפקחת ומתאמת החינוך העל-יסודי, וכן מילאה מגוון של תפקידי ניהול, הדרכה והוראה בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי. דלית ניהלה את יישום פרק החינוך בדו"ח ועדת טרכטנברג, הטמיעה תהליכי עבודה מבוססי נתונים, והשלימה את תהליכי יישומן של רפורמת "אופק חדש" ורפורמת ״עוז לתמורה". בתקופתה התבצע תכנון אסטרטגי של התאמת מערכת החינוך למאה ה-21 ונוהלו תהליכים למיצוב ולתיקוף של שיתופי פעולה עם המגזר השלישי. דלית זכתה בפרסי הצטיינות רבים, בהם עיטור מופת מטעם תנועת "אומץ" על תרומה מיוחדת לקהילה ולחברה, פרס מנכ״ל כעובדת מצטיינת של משרד החינוך, פרס נח מוזס לעובדת מצטיינת ופרס המחוז לראש צוות עיר מצטיין. עם פרישתה ממשרד החינוך עמדה בראש ועדת שטאובר לקידום נשים בשירות המדינה. כיום דלית משמשת כיועצת אסטרטגית בינלאומית, כמנהלת הפרקטיקום ומרצה לתואר שני בייעוץ ארגוני בקריה האקדמית אונו, יו"ר הוועד המנהל של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, חברת מועצת תאגיד השידור הציבורי וחברת הנהלת ״יד ושם״. בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית דלית היא חברת סגל אורח.


צוות בכיר

ד"ר יהודה מימרן

חבר צוות בכיר

בתפקידו האחרון היה ד"ר מימרן מנכ"ל אליאנס - כל ישראל חברים בארץ. במסגרת זו פעל בתוך מערכת החינוך הפורמלית לקידום מצוינות חינוכית שאינה מותנית במעמד כלכלי-חברתי או במיקום גאוגרפי ולעידוד חינוך יהודי-ציוני המדגיש אחריות, ערבות ומעורבות חברתית. במרחב הקהילתי-ציבורי פעל יהודה ליצירת שפה יהודית-חברתית ולהנחלתן וטיפוחן של קבוצות מנהיגות. בשנת 2014 קיבל את פרס "פלג" על קידום ההבנה, הקבלה והשיתוף בין מגזרים שונים בעולם היהודי. בעבר הקים יהודה את תוכנית "מורשה" להעמקת החינוך היהודי והמעורבות הקהילתית, שכללה יותר מ-100 בתי ספר מהחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי. כמו כן הקים את "המרכז למנהיגות יהודית-חברתית: ממזרח שמש" – ארגון לאקטיביזם חברתי המחנך את חבריו על ברכי ערכי היהדות הספרדית-החברתית. לפני כן ניהל יהודה את בית הספר היסודי וחטיבת הביניים "מורשת" במבשרת ציון. ליהודה תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוסופיה, תואר שני בפסיכולוגיה קלינית ותואר דוקטור בחינוך יהודי, כולם מן האוניברסיטה העברית בירושלים. יהודה הוא בוגר מחזור ג' בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


צוות

מאיה ברק

רכזת בית הספר

למאיה ברק תואר שני במנהל עסקים ממכללת קריית אונו, ותואר ראשון בסוציולוגיה מהאוניברסיטה הפתוחה. לפני הצטרפותה לבית הספר הייתה מאיה סגנית מנהל מדור השכר במנהל מקרקעי ישראל ורכזת השתלמויות במשרד החינוך. לפני כן, עסקה בליווי פרויקטים במדפיס הממשלתי ושימשה כרכזת השתלמויות במרכז פסגה בירושלים. למאיה תעודת מנחת קבוצות הורים ממכון אדלר, ותעודת מדריכת טיולים בחו"ל מהאוניברסיטה הפתוחה. במסגרת תפקידה בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, מאיה אחראית על התנהלותה השוטפת של תוכנית הלימודים בבית הספר ועל הקשר שבין בית הספר לעמיתים במהלך לימודיהם.


נטע גרנית-אוחיון

עוזרת מקצועית

לנטע גרנית אוחיון תואר ראשון בשפה וספרות אנגלית מהאוניברסיטה העברית בירושלים, והיא בתהליך השלמה לתואר שני מחקרי בשפה וספרות אנגלית מהאוניברסיטה העברית. לפני הצטרפותה לבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית הייתה נטע רכזת שליחים ומחנות קיץ ביחידת השליחים ועמיתי ישראל בסוכנות היהודית, וכן יצאה לשתי שליחויות במחנה קיץ רפורמי בצפון אמריקה. במהלך השנים עסקה נטע בתרגום, כתיבה ועריכה של טקסטים אקדמיים, פרסומיים וספרותיים. כמו כן, לנטע תעודת מורה ומדריכת רכיבה על סוסים מטעם מכון וינגייט.


מורן דדון

רכזת מנהלית

מורן היא רכזת מנהלית בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. לפניכן היא רכזה את תחום הכספים ביחידת בוגרי מנדל. בתפקידה הקודם שימשה כעוזרת אישית לסמנכ"ל השיווק בחברת ארפל. לפני כן ניהלה מורן סטודיו כלל-ארצי לעיצוב אופנה בשם זיוה ד'אור. מורן בעלת תואר בוגר במנהל עסקים עם ההתמחות במשאבי אנוש ותואר מוסמך במנהל עסקים עם התמחות בשיווק, שניהם מהמרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה.


רחלה לבנון

רכזת פרסומים והנחיה

​​לפני שהצטרפה לקרן מנדל, בשנת 2000, הייתה רחלה מורה ומחנכת בבית ספר הקהלתי "קשת תלפ"ז". היא בוגרת מכללת דוד ילין, בוגרת קורס לאימון אישי ולאימון חברות אצל אלון גל, וחברה בארגון המאמנים. מלבד תפקידיה בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, היא עורכת-שותפה של הספר "מילת השבוע – תרבות עברית לגיל הרך ברוח ביאליק" בהוצאת קרן מנדל ישראל וכתר.​


מיכה ספיר

עוזר מחקר ופיתוח

למיכה ספיר תואר שני מחקרי בסוציולוגיה של החינוך מהאוניברסיטה העברית ותואר ראשון בלימודי מגדר ומיניות ובמדעי החינוך מאוניברסיטת ייל בארה"ב. לפני הצטרפותו למנדל שימש מיכה כעוזר מחקר וכעוזר הוראה באוניברסיטה העברית, כרכז קשרי חוץ במכון לחקר הטיפוח בחינוך, וכחוקר מתמחה במכון הישראלי לדמוקרטיה. כמו כן, מיכה מנצח על הסניף הירושלמי של מקהלת הזמיר: מקהלת הנוער היהודית הבינלאומית, ומופיע כזמר וכפסנתרן.


אסתר דנה שאולי

עוזרת אישית למנהל בית הספר ורכזת תהליך המיון

לאסתר דנה שאולי תואר שני בחדשנות ויזמות במסלול האקדמי של המכללה למנהל, ותואר ראשון בתקשורת ובסוציולוגיה מהאוניברסיטה הפתוחה. לפני הצטרפותה לבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית שימשה כעוזרת סמנכ"ל הכספים במל"ג, עבדה במחלקת הכספים והנסיעות של בכירי הסוכנות היהודית ואנשי המשלחות, וכן שימשה כעוזרת הפקה בחדשות ערוץ 2 ובערוץ הכנסת, והייתה רכזת קהילה ותרבות במטה בנימין.אסתר מציירת ציורי שמן, ואחד מציוריה, "בורא פרי הגפן", הוצג בתערוכה בבית השחזור בראש פינה.


גילי שטרן

רכז למידה דיגיטלית

גילי שטרן – בוגר תוכנית העמיתים Sauve Scholars במונטריאול מטעם אוניברסיטת מק'גיל וממשלת קנדה, הוא קופירייטר, איש פרסום ובעל חברה להקמת אתרי אינטרנט בירושלים. במהלך השנים עבד גילי גם כתסריטאי, סופר צללים, מפיק חדשות בערוץ 10 ומפיק התוכנית זוכת הפרסים "דין וחשבון" עם רינו צרור. לאחרונה השלים גילי קורס מורי דרך של משרד התיירות מטעם אוניברסיטת חיפה והוא כיום מתפעל את מערכת הלמידה האינטרנטית של ביה"ס מנדל למנהיגות חינוכית – החצר.